Våren är här och årets majblomma presenterar sig idag!

Våren är här och årets majblomma presenterar sig idag!

Första försäljningsdagen av årets Majblomma.

Årets majblomma och affisch är båda designade av fantastiska barn.

Majblolmman går i glittrande guld, svart och glimrande pärlemor i mitten. Elina Hall 12 år står bakom både temat och färgval och blev vinnaren av årets designtävling. Inspiration till designen hittade vinnaren hos sommarens humla.

Årets affisch är skapad av Maxi Svensson som redan har ställt ut sina akvareller i Lars Lerins konsthall Sandgrund. 13-årige Maxi har även han har inspirerats av humlan och låtit den stora lilla insekten sväva intill en vacker blombukett.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

femton + 4 =

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.