Bokrelease på Korpadalsskolan. Elever blir författare på riktigt!

Bokrelease på Korpadalsskolan. Elever blir författare på riktigt!

Ett unikt och fantastiskt skrivprojekt firades under onsdagen den 5 juni – då hela skolan fick vara med om en bokrelease för elevernas egna skrivna bok. Under läsår har alla elever från F-klassen till åk 6 fått inspiration och tips av författaren Kim Kimselius. Elever har få egna erfarenheter kring hur det är att vara författare från skrivprocess som går upp och ner där man får skriva om tills det känns bra och lång väntan på en bok under tryck.

Kim Kimselius
Äntligen var det dags att klippa bandet för den nya gemensamma boken.

Alla elever får sedan sitt eget exemplar och elever från skolbiblioteksrådet hjälper till med detta.

Underbart med alla läsande och glada barn på skolgården!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

sexton − 12 =

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.