Från kvällen med chromebooks, unikum och nätsäkerhet

Från kvällen med chromebooks, unikum och nätsäkerhet

Tips på sidor att använda från kvällens diskussioner:

Under kvällen fick vi också frågan om filter i chromebooken. I själva chromebooken ligger ett ”Minst begränsat läge” på youtube för att filtrera bort det mesta av stötande material som kan hittas där. I utbildningens nätverk ligger också filter för sex och grovt våld. Om chromebooken används via andra nätverk försvinner alltså det filtret och övergår till vårdnadhavares ansvar att göra begränsningar via inställningar i appar och tillägg.

Har man funderingar kring frågor som gäller chromebooks rekommenderar jag ikt.karlshamn.se där man kan hittar frågor som redan är ställda och svar till dessa. Har man ytterligare frågor kan man kontakta oss, så ska vi göra vårt bästa för att reda ut dessa också.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

17 − 14 =

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.